IDN umožňuje používat v doménových jménech znaky z různých národních abeced (háčky a čárky, přehlásky, azbuka, ….).
např.: HÁČKYČÁRKY.CZ (jediná doména CZ s IDN)
Výhody:
Domény jsou lépe čitelné a lépe se pamatují pro lidi z určitého státu.
Nevýhody:
Domény jsou hůře čitelné a hůře se pamatují lidem z jiného státu (jiného jazyka).
Je těžší napsat tuto doménu na klávesnici jiného státu (některé znaky i na klávesnici stejného státu).
Když je u domény povoleno IDN, dochází ke zmatkům zda daná doména obsahuje IDN, nebo ne. Takže nakonec člověk nemusí najít web, který hledal, ale spoustu jiných (případně podvržených). (např. záměna domén domeny.cekuj.net a domény.čekuj.net)
Možnost tzv. HOMOGRAPH ATTACKU. Protože některé národní znaky národních abeced vypadají velmi podobně jako znaky základní sady znaků UNICODE (britská abeceda a číslice 0 – 9). Může dojít třeba k záměně pouze jednoho znaku (např. záměna unicodového L za L v cyrilici). Díky této záměně se člověk dostane na podvržený web, u kterého vypadá adresa v podstatě stejně. Například při záměně unicodového znaku L za znak L v cyrilici v adrese APPLE.COM vypadá pro uživatele zcela stejně, ale ve skutečnosti se nachází na doméněXN–PPLE-43D.COM .
Domény podporující IDN:
EU, DE, NET, COM, TECH, …
Domény nepodporující IDN:
CZ, SK, …
Někteří lidé by chtěli IDN i na české doméně nejvyšší úrovně CZ. Každé dva roky dělá CZ.NIC (správce domény CZ) průzkum, jaký je o IDN na doméně CZ zájem. Věnuje se tomu webová stránka háčkyčarky.cz spravovaná CZ.NIC, která je na jediné doméně druhého řádu národní domény CZ obsahující IDN.